< < 2019 Yılında Fakültemize Kayıt Yaptıran Öğrenciler İçin Faydalı Bilgiler

2019 Yılında Fakültemize Kayıt Yaptıran Öğrenciler İçin Faydalı Bilgiler

05 Eylül 2019

Gölköy Kampüsü Ulaşım Görseli 

Gölköy Kampüsü Yerleşim Görseli

 

Yurt, Kredi ve Burs İşlemleri

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna Yapılacak Başvurular

 

Öğrenci kimlik kartlarınızı 30.09.2019 tarihinden itibaren bölüm sekreterliklerinden alabilirsiniz.

 

Maliye Bölümü Sekreterliği personel girişi zemin katta,

Uluslararası İlişkiler Bölümü Sekreterliği personel girişi zemin katta,

Kamu Yönetimi Bölümü Sekreterliği personel girişi birinci katta,

İktisat Bölümü Sekreterliği personel girişi ikinci katta,

İşletme Bölümü Sekreterliği personel girişi üçüncü katta koridor başında bulunmaktadır.

Öğrenci kimlik kartlarınızı kampüs girişlerinde güvenlik görevlilerine göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca yemekhanelerde kullanabilirsiniz.

Kart dolumları Güzel Sanatlar Fakültesi arkasında yer alan yemekhane girişinden ilan edilen saatlerde yapılmaktadır.

 

Ulaşımda kullanılan Bolukartı nasıl alabilirim?

BoluKart sürekli yanınızda taşıyacağınız şehiriçi ulaşım kartınızdır. Bolu Belediyesi'ne bağlı tüm toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarına yaklaştırarak kullanabileceğiniz temassız akıllı kartlar ve 1, 3 veya 5 kullanımlık Kullan-At biletlerden oluşan BoluKart ile çok daha hızlı, ekonomik ve pratik ulaşımın keyfini bir arada yaşayacaksınız. Ayrıntılı bilgi için http://www.bolukart.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bolukartı almak için öğrenci belgeniz ile Bolu Belediyesi binasının arkasında yer alan katlı otopark altındaki birime başvurabilirsiniz. Bu birime giderken ıslak imzalı öğrenci belgenizi almalısınız.

 

Öğrenim Ücreti Yatırma Tarihleri (İkinci Öğretim Öğrencileri İçin) :

Öğrenim ücretleri 23 – 29 Eylül 2019 tarihleri arasında Öğrenci Numarası ile birlikte İş Bankasının Türkiye'de bulunan herhangi bir şubesine (Her öğrencinin ödeyeceği miktar banka kayıtlarına aktarılacaktır.) yatırarak ders kayıt işlemlerini yapabileceklerdir (Öğrenim ücretini ödemeyen ikinci öğretim öğrencileri ders kaydını yapamayacaklardır).

 

KAYIT TARİHİNDE MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER;

Üniversitemiz programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Engelli Öğrenciler İçin Sağlık Raporu; (Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyanlar için) (E-Kayıt ile kayıt yaptırılsa dahi öğrenci üniversiteye geldiğinde sağlık raporunu Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmekle yükümlüdür.)

 

WEB ŞİFRE

E-Devlet üzerinden kaydolan öğrenciler, kayıt oldukları tarihten bir gün sonra bys.ibu.edu.tr veya bys2.ibu.edu.tr adresinden öğrenci şifrelerini oluşturabileceklerdir. Bu sayfadan ilan edilecek tarihlerde ders kayıtları yapılacaktır.

 

DERS KAYDI

Öğrencilerimiz, E-Kayıt işleminin ardından bys.ibu.edu.tr veya bys2.ibu.edu.tr adresinden 23-29 Eylül 2019 tarihlerinde ders kayıtlarını yaparak eğitime başlayabileceklerdir. Kesin Kayıt işlemlerini yapan ikinci öğretim öğrencileri öğrenim ücretini 23-29 Eylül 2019 tarihlerinde ders kaydını yapmadan önce öğrenci numarası ile T.C. İş Bankası’nın Türkiye’deki herhangi bir şubesine ödeyeceklerdir.

 

Ders kayıtlarının masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardan Mozilla Firefox tarayıcısı ile yapılması tavsiye edilir.

 

YABANCI DİL HAZIRLIK

Zorunlu hazırlık sınıfı olan programlara kayıt yaptıran öğrencilerin hazırlık sınıfı muafiyet sınavları; İngilizce Hazırlık Sınıfı Öğrenim Seviyesi Belirleme Sınavı: Zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi bulunan bölümlerimize kayıtlanan ve bir yıl süreli İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi alacak öğrencilerin "İngilizce" seviyesini belirlemeye yönelik düzenlenen sınavdır. Sınava katılmak isteyen öğrenciler Yabancı Diller Yüksekokulu web sitesindeki (yabancidiller.ibu.edu.tr) bağlantı üzerinden sınav başvurularını yapabilecek ve 17-18 Eylül 2019 tarihinde “İngilizce Hazırlık Sınıfı Öğrenim Seviyesi Belirleme Sınavı”na katılabileceklerdir. Bu sınava katıl(a)mayan öğrenciler "A" grubunda eğitime alınacaklardır. A grubu: 2019 yılında kayıt yaptırmış ve Beginner seviyesindeki öğrenciler,

B grubu: 2019 yılında kayıt yaptırmış ve Elementary seviyesindeki öğrenciler,

C grubu: 2019 yılında kayıt yaptırmış Dil Grubu (İng. Öğrt. ve Müt-Ter) öğrencileri,

R grubu: 2018 yılında kayıt yaptırmış tekrar öğrencileri,

 

İngilizce Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınavı: Zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı olan bölümlerimize kayıtlanan ve 1 yıl süreli İngilizce hazırlık sınıfı eğitiminden muaf olmak isteyen öğrencilere yönelik düzenlenen sınavdır. Sınava katılmak öğrencinin isteğine bağlıdır. Bu sınava girmek istemeyen ya da sınav neticesinde başarısız olan öğrenciler Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde İngilizce hazırlık sınıfı eğitimine alınacaklardır. Sınava katılmak isteyenler Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki (yabancidiller.ibu.edu.tr) bağlantı üzerinden başvurularını yapabilir ve 17 - 18 Eylül 2019 tarihinde yapılacak “Lisans İngilizce Seviye Tespit Sınavı”na katılabilirler.

 

Yabancı Dil Dersleri Muafiyet Sınavı: Bölümlerimizin öğretim planında yer alan, zorunlu ders statüsündeki İngilizce derslerinden muaf olmak isteyen öğrencilere yönelik düzenlenen sınavdır. Bu sınavda yeterli not ortalaması alan öğrenciler öğrenimleri süresince bölümünde okutulan İngilizce derslerinden muaf sayılırlar. Aldıkları notlar yarıyıl ve genel ağırlıklı not ortalamalarına katılır. Sınava katılmak öğrencinin isteğine bağlıdır. Sınava girmek istemeyen ya da sınav neticesinde başarısız olan öğrenciler bölümünde okutulan İngilizce derslerini normal eğitim-öğretim yarıyıllarında alırlar. Sınava katılmak isteyenler Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki (yabancidiller.ibu.edu.tr) bağlantı üzerinden başvurularını yapabilir ve 25 Eylül 2019 tarihinde yapılacak “Lisans İngilizce Seviye Tespit Sınavı”na katılabilirler.

Yabancı Dil Muafiyet Sınavına hakkında ayrıntılı bilgi için; http://yabancidiller.ibu.edu.tr/component/k2/item/370-17-18-eylul-2019-tarihlerinde-yapilacak-olan-akademik-yilbasi-yeterlik-sinavi-duyurusu

 

 

İZİN/KAYIT DONDURMA

Kesin kayıttan sonra, öğrenimine sağlık (tam teşekküllü hastaneden alınacak heyet raporu), askerlik, maddi (muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi) ve ailevi nedenler ile devam etmek istemeyen öğrencilerden, bir veya iki yarıyıl izin isteyenler (en fazla dört yarıyıl olabilir), gerekçelerini belgeleyerek 23-30 Eylül 2019 tarihleri arasında bir dilekçe ile kayıtlandıkları Bölüme başvuracaklardır. İzin gerekçeleri kabul edilerek izinli sayılan öğrenciler derslere devam edemezler.

 

MUAFİYET

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, isterlerse burada başarılı olduğu derslerden muaf olmak isteyebilirler. Bunun için 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Bölüm Başkanlıklarına transkript (onaylı) ve ders içerikleri (onaylı) ile başvurulması gerekmektedir (Daha önce başarılı olduğu dersler Üniversitemi Yönetmeliği not baremine dönüştürülerek genel not ortalamasına katılır.).

 

2019 YILINDA FAKÜLTEMİZE KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLER İÇİN FAYDALI BİLGİLER 

Ders kayıtlarının yapılacağı sayfa: bys.ibu.edu.tr ve bys2.ibu.edu.tr

Ders kayıt tarihleri: 23 –29 Eylül 2019

Yabancı Dil Muafiyet Sınavına hakkında ayrıntılı bilgi için; http://yabancidiller.ibu.edu.tr/component/k2/item/370-17-18-eylul-2019-tarihlerinde-yapilacak-olan-akademik-yilbasi-yeterlik-sinavi-duyurusu

 

Derslerin başlaması: 30 Eylül 2019

 

Ders Ekleme-Bırakma ve Danışman Onayları: 30 Eylül – 04 Ekim 2019 (Bu tarihler arasında sisteme sadece danışmanlar giriş yapabilir!)

Ders kaydınızı www.bys.ibu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz. Gruplu derslerde numarasının sonu tek rakamla bitenler 01, çift rakamla bitenler 02 grubudur. Lütfen ekrandaki tüm birinci sınıf derslerine kayıt yaptırınız. Grubunuzu öğretim üyesi kısmında seçmelisiniz. Bazı dersler tek grup yapılacaktır.

Birinci sınıf derslerini iibf.ibu.edu.tr adresinde yer alan haftalık ders programları bağlantısından görebilirsiniz.

İngilizce hazırlık okumak isteyen öğrenciler sadece İngilizce Hazırlık'ı seçmelidirler. Diğer dersler seçilmemelidir.

Türk Dili I ve İngilizce I dersleri internet üzerinden yapılacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ibuzem.ibu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Haftalık ders programı nasıl okunmalıdır?

Ders programındaki ilk üç rakam dersin kodunu, son iki/üç rakam ise dersin yapıldığı sınıfı gösterir. 228, 229, 230, 232, 233, 234, 235, 238 ve 239 İktisat Bölümü katında yer almaktadır. Ders programını 30 Eylül 2019 tarihinde İktisat Bölümü katındaki panodan ya da fakültemiz internet sayfasından öğrenebilir, Fakültemizin öğrenci girişindeki fotokopi bürosundan alabilirsiniz.

 

Derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Öğrenciler derslere, uygulamalara ve sınavlara katılmak zorundadırlar. Devam zorunluluğu teorik dersler için %70, uygulamalar için %80 ‘dir. Devamsızlık sürelerine sağlık raporları dahildir (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim Süresiyle Sınav ve Değerlendirme Esaslarına İlişkin Yönetmelik, Madde 5).

 

Öğrenci Bilgi Yönetim Sisteminin internet adresi nedir? Şifre nasıl alınır? Ne işe yarar?

Öğrenci bilgi yönetim sisteminin adresi http://www.bys.ibu.edu.tr dir. Tüm öğrencilerimiz şifrelerini bu adresten oluşturabilir. Bu sayfadan ders kayıtları yapılır, transkript (derslerden alınan notları gösteren belge), harç bilgileri görülebilir.

Ders kaydınızı www.bys.ibu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz. Gruplu derslerde numarasının sonu tek rakamla bitenler 01, çift rakamla bitenler 02 grubudur. Lütfen ekrandaki tüm birinci sınıf derslerine kayıt yaptırınız. Grubunuzu öğretim üyesi kısmında seçmelisiniz. Bazı dersler tek grup yapılacaktır. Ders kayıtları 23 –29 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıtların başlama tarihi ve saati oidb.ibu.edu.tr adresinde ders kayıt işlemleri bağlantısında ilan edilecektir.

 

 

Not sistemi nasıldır?

Öğrenciler aldıkları her ders için aşağıdaki harf notlarından biri, öğretim elemanı tarafından dönem sonu ders notu olarak takdir olunur. Harf notlarının katsayıları ve 100 puan üzerinden karşılıkları aşağıda gösterilmiştir.

 

Puan

D.Ders Notu

Katsayı

Ortalamaya

Katılmayan Notlar

90-100

AA

4.0

I

Eksik,

85-89

BA

3,5

S

Yeterli (Ortalamaya katılmaz)

80-84

BB

3.0

 EX

Muaf (Ortalamaya katılmaz)

75-79

CB

2,5

 

 

65-74

CC

2.0

 

 

60-64

DC

1,5

 

 

55-59

DD

1.0

 

 

50-54

FD

0.5 Başarısız

 

 

49 ve aşağısı

FF

0 Başarısız

 

 

(I) Notu : Hastalık ve geçerli başka bir nedenle dönem içinde başarılı olduğu halde ders için geçerli koşulları tamamlayamayan öğrencilere, öğretim üyesince takdir olunur.

 

Öğrenci herhangi bir dönem (I) notu aldığı takdirde, dönem için saptanmış son sınavın bitiminden itibaren 15 gün içinde eksiklerini tamamlayarak bir not almak zorundadır. Aksi halde (I) notu kendiliğinden (FF) haline gelir. Ancak, uzayan bir hastalık ve benzeri hallerde, bölüm başkanlığının önerisi ve fakülte yönetim kurulunun onayıyla (I) notunun süresi bir sonraki kayıt döneminin başlangıcına kadar uzatılabilir.

 

(S) Notu : Not ortalamalarına katılmayan derslerden geçen öğrencilere verilir. (S) notu ayrıca üniversite dışından nakil yolu ile gelen veya ÖSYM sınavı ile üniversiteye yeniden kaydolan öğrencilere evvelce almış oldukları ve bölüm başkanının önerisi üzerine fakülte yönetim kurulu’nca denkliği tanınan dersler için verilir. Dışarıdan nakil yolu ile gelip, Yönetmelik gereğince herhangi bir dersi tekrarlaması gereken öğrencilere (S) notu verilemez. (S) notu ortalama hesaplarına dahil edilemez.

 

(NA) Notu : Derse hiç devam etmeyen veya ders uygulamalarına ilişkin koşulların hiç birini yerine getirmeyen öğrencilere öğretim elemanınca takdir olunur. (NA) notu, not ortalamasında (FF) notu işlemi görür. (NA) notu olan öğrenci 3 üncü, 18 inci ve 20 ‘inci maddelerde verilen sınav haklarından yararlanamaz.

  

Başarı denetimi nasıldır?

Öğrencilerin kayıtlı oldukları programları başarılı bir şekilde zamanında bitirebilmeleri için, her dönemin sonunda not ortalamalarının en az 2.00 olması ve aldıkları derslerden de (DD) ve üstünde not almaları gerekir.

 

Buna göre;

a) Genel not ortalaması ve dönem not ortalaması en az 2.00 olan lisans öğrencileri başarılı sayılırlar. Bu öğrencilerden en az normal ders yükü ile kayıtlı oldukları dönem sonunda, o döneme ait not ortalaması 3.00 – 3.49 arasında olanlar dönem şeref öğrencisi, 3.50 – 4.00 arasında olanlar dönem yüksek şeref öğrencisi sayılırlar.

b) (Değişik:RG-22/6/2011-27972) Genel not ortalaması 2.00’ın altında olan lisans öğrencileri başarısız sayılır. Başarısız öğrencilerden, eğitimlerinin ikinci ve daha üst dönemlerindeki genel not ortalamaları 1.75’in altında olanlar akademik yetersizliğe düşmüş sayılırlar. Bu durumda öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır.

 

Akademik yetersizlik uyarısı alırsam ne olur?

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim Süresiyle Sınav ve Değerlendirme Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 17. maddesi hükümlerine göre başarısız sayılan ve/veya akademik yetersizlik uyarısı alan öğrenciler gerekli harç ve ücretlerini ödeyerek eğitimlerine devam ederler.

 

Sınavlar ne zaman yapılır? Sınavlarda uyulması gereken kurallar nelerdir?

Tüm dersler için en az bir ara sınav (vize) ve dönem sonu sınavı (final) yapılır. Sınav programları Bölüm Başkanlığınca ilan edilir. Ara sınavlar bir haftada, final sınavları ise iki haftada tamamlanır. Sınav haftalarında ders yapılmaz. Sınavlarda aksi belirtilmedikçe her sırada bir öğrenci oturur. Sıranın üstünde ve gözünde dersle ilgili hiçbir not, eşya bulunmayacaktır. Sınava cep telefonu ve her türlü haberleşme aracı ile girmek yasaktır. Öğrenci kimlikleri sınav süresince gözetmenlerin kontrol etmesi amacıyla sıranın üstünde bulundurulmalıdır.

  

Bölümle ilgili duyurular nerede ilan edilir?

Ders kayıtları döneminde gerekli duyurular fakültemiz internet sayfasında ve katlarda bulunan panolarda yapılmaktadır (Ders programları, mazeret sınav programları, zorunlu/seçmeli dersler…vb) (http://www.iibf.ibu.edu.tr)

 

Ders tekrarında nelere dikkat edilmelidir?

Ders tekrarı iki şekilde yapılır. Bunlardan ilkinde başarısızlık nedeniyle zorunlu olarak başarısız olunan dersler alınır. İkincisinde ise öğrenci bazı dersleri not yükseltmek için alır.

Bir dersten (FF), (FD), (I), (U), (P) veya (NA) notu alan veya dersi normal döneminde alamayan öğrenciler, bu dersi tekrar verildiği ilk dönemde almak zorundadırlar. Bu dersler seçmeli veya sonradan programdan çıkarılan dersler ise, bunların yerine kayıtlı oldukları bölümce uygun görülen dersleri alırlar. Öğrenciler geçer not aldıkları dersleri, dersin öğretim planında yer alması ve herhangi bir dönemde açılması koşuluyla öğrenimleri süresince tekrarlayabilir.

Alınan dersin daha önce alınan bir dersin yerine sayılması ve/veya fazladan alınan dersin silinmesi, en geç dönem sonu sınavlarından önce Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirilir. Mezuniyet kararı verilen öğrenciler için yerine saydırma ve ders sildirme işlemi yapılmaz. Tekrarlanan derste önceki not dikkate alınmadan alınan son not geçerlidir.

 

Yönetmeliklere nasıl ulaşılabilir?

Üniversitemizin internet adresinden (www.oidb.ibu.edu.tr) tüm yönetmeliklere ulaşılabilir. Öğrencilerimizin Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim Süresiyle Sınav ve Değerlendirme Esaslarına İlişkin Yönetmeliği okumaları önerilir.

 

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın internet sayfası nedir?

http://www.oidb.ibu.edu.tr

 

Öğrenci Belgesi nereden alınabilir?

Fakültemiz zemin katında bulunan 31 nolu sınıfın koridorunda form doldurulur. İlan edilen saatte alınır. Birden fazla öğrenci belgesi gerekiyorsa, Fakülte Sekreterliğine belge imzalatıldıktan sonra fotokopi yoluyla çoğaltılır ve tekrar Fakülte Sekreterliğinde “Aslı gibidir.” onayı yaptırılır. Öğrenci belgesi mutlaka Fakülte Sekreterliğine onaylatılmalıdır. Onaysız belgeler geçersizdir. Başkası yerine öğrenci belgesi alınamaz.

  

Öğrenci belgelerinizi PTT şubelerinden alacağınız e-devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden de alabilirsiniz.

 

Sağlık raporları nereye teslim edilir?

Üniversite dışından (sağlık ocağı, diğer illerden) alınan raporlar bitiş tarihinden sonraki üç gün içinde 1 nolu odaya (evrak kayıt ofisine) dilekçe ile teslim edilir.

 

Sağlık raporları, Sağlık ve Rehberlik Merkezi ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanınan hastane ve sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmesi halinde geçerlidir.

 

Raporların işleme konulması

 

(1) Geçerli raporu olan öğrencinin, raporlu olduğu süre içinde yapılan ve bu nedenle giremediği ara sınavları yerine mazeret sınavına girme hakkı vardır. Mazeret sınavı ile ilgili Bölüm tarafından belirlenen günde yapılır. Ancak, mazeret sınav tarihleri öğrencilerin diğer sınavlarına girmelerini engellemeyecek şekilde düzenlenir.

(2) Sağlık raporu olan öğrencinin yarıyıl sonu sınavına girmemesi halinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ilgili eğitim öğretim süresiyle sınav ve değerlendirme esaslarına ilişkin hükümleri uygulanır.

(3) Sağlık durumu nedeniyle verilecek izinlerle ilgili olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğrenci Kayıt Kabul İşleri Yönetmeliği’nin 5’inci bölümü hükümleri uygulanır.

 

Kütüphaneden nasıl faydalanılabilir?

Kampüsümüzde yer alan kütüphaneden faydalanabilmek için üye olunması gereklidir. Öğrenci kimliğiyle kütüphaneye başvurulmalıdır.

 

Burslar konusunda nereden bilgi alınabilir?

Resmi kurumların bursları hakkında (Başbakanlık, KYK gibi) Üniversitemize kayıt yaptırdığınız koridorda Evrak Kayıt biriminden bilgi alınabilir.

 

Gruplu derslerde 01 ve 02 grubu neye göre belirleniyor?

Öğrenci numarasının sonu tek rakamla biten öğrenciler 01, çift rakamla biten öğrenciler 02 grubudur.

 

2019-2020 Güz ve Bahar dönemlerinde ders kaydı yapacak mıyım?

Öğrencilerimizin otomasyon sistemine alışmaları için ders programında yer alan dersleri seçmeleri faydalı olacaktır. Ders kaydınızı www.bys.ibu.edu.tr adresinden yapabilirsiniz. Gruplu derslerde numarasının sonu tek rakamla bitenler 01, çift rakamla bitenler 02 grubudur. Lütfen ekrandaki tüm birinci sınıf derslerine kayıt yaptırınız. . Ders kayıtları danışmanlar tarafından onaylanacaktır.

 

Ders kayıtları 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıtların başlama tarihi ve saati oidb.ibu.edu.tr adresinde ders kayıt işlemleri bağlantısında ilan edilecektir.

Türk Dili I ve İngilizce I dersleri internet üzerinden yapılacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ibuzem.ibu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Grubunuzu öğretim üyesi kısmında seçmelisiniz. Bazı dersler tek grup yapılacaktır.

 

Akademik Takvim nedir? Nereden Öğrenebilirim? Ne işe yarar?

Akademik Takvim ders kayıtları, derslerin başlaması, ekle-sil ve danışman onayı işlemleri, derslerin sona ermesi gibi önemli tarihleri gösterir. http://oidb.ibu.edu.tr/ internet adresinde yer alan Akademik Takvim bağlantısından öğrenilebilir. Öğrencilerimizin ders kayıt, ekle-sil ve danışman onayı işlemlerini Akademik Takvim’de ilan edilen tarihlerde yapmaları gerekmektedir.

 

Birinci / İkinci Öğretim dersleri ne zaman başlar? Ne zaman biter?

Birinci öğretim öğrencilerinin dersleri 09:00 – 16:50,  ikinci öğretim öğrencilerinin dersleri 17:00 – 22:50 saatleri arasında yapılmaktadır.

 

Devlet yurtlarına nasıl başvurabilirim?

kyk.gov.tr adresinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

 

Gölköy Kampüsü içinde bulunan alışveriş merkezinde hangi firmalar faaliyet göstermektedir?

Alışveriş Merkezi 2008 yılında toplam 3800 metrekare alana sahip 20 tane iş yeri ile açılmıştır. Merkezle ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.ibu.edu.tr/yerleske/sosyal-aktivite/ adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yeni aktivite merkezi İlahiyat Fakültesi karşısında yer almaktadır.

 

Gölköy Kampüsü’ne ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

Şehir içinde ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Şehir merkezinden kampüse ulaşım Bolu Belediyesi'ne ait otobüsler ile sağlanmaktadır. Şehir merkezi ile Merkez Yerleşke arasındaki mesafe 12 km’dir ve bu mesafedeki yolculuk 25 dakika sürmektedir.

 

Otogardan Gölköy Kampüsü’ne ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

Tercih ettiğiniz firmanın servisleri ile Gölköy Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

 

Ders kodlarından hangi döneme ait olduklarını öğrenebilir miyim?

Bilgi Yönetim Sistemi’nde herhangibir dersin kodunda yer alan son dört rakam dersin konulduğu yılı, ondan önceki üç rakam ise dersin kodunu gösterir. Ders kodu tek rakamla biten dersler güz, çift rakamla biten dersler bahar dönemi dersleridir.

 

Ulaşımda kullanılan Bolukartı nasıl alabilirim?

BoluKart sürekli yanınızda taşıyacağınız şehiriçi ulaşım kartınızdır. Bolu Belediyesi'ne bağlı tüm toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarına yaklaştırarak kullanabileceğiniz temassız akıllı kartlar ve 1, 3 veya 5 kullanımlık Kullan-At biletlerden oluşan BoluKart ile çok daha hızlı, ekonomik ve pratik ulaşımın keyfini bir arada yaşayacaksınız. Ayrıntılı bilgi için http://www.bolukart.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bolukartı almak için öğrenci belgeniz ile Bolu Belediyesi binasının arkasında yer alan katlı otopark altındaki birime başvurabilirsiniz.

 

Bu sayfada belirtilmeyen konularda bilgi almak için http://iibf.ibu.edu.tr/ogrenci/sss bağlantısını takip edebilirsiniz.

 

 

Danışmanımın kim olduğunu nereden öğrenebilirim?

Öğrenciler giriş yılına göre kendilerine atanan danışmaların kim olduğunu bölüm sekreterliklerinden öğrenebilir. Ayrıca kayıt dönemlerinde ders seçme ekranından (bys.ibu.edu.tr) da öğrenilebilir.

 

Top